PROJEKT BAŁTYCKI

 

Nordic Council of Ministers wspiera program dla organizacji pozarządowych w regionie Morza Bałtyckiego

 

 

     

Women Rights Institute

European Anti-Poverty Network - Latvia

Women’s Union of the Kaliningrad region

Eesti People to People

Lithuanian Multiple Sclerosis Union

 

Stowarzyszenie VESUVIO

ALLIANCE – Russian-speaking youth organisation of Helsinki

 

Svefi - Sverigefinska folkhögskolan

 


 

                   Humana People to People - Norway

 

 

 

Tytuł projektu:

"Wsparcie dla społeczeństwa obywatelskiego i równości w regionie Morza Bałtyckiego"

W projekcie "Wsparcie dla społeczeństwa obywatelskiego i równości w regionie Morza Bałtyckiego" Instytut Praw Kobiet Łotwy jako lider i koordynator projektu w partnerstwie z 7 organizacji pozarządowych z 7 krajów regionu Morza Bałtyckiego - Polski, Rosji, Estonii, Litwy, Szwecji, Norwegii i Finlandii  - wspiera propagowanie demokracji i społeczeństwa obywatelskiego poprzez współpracę między organizacjami pozarządowymi.
Aby osiągnąć wyznaczony cel partnerzy projektu zorganizują 9 warsztatów, 7 seminariów i 1 konferencję z udziałem 693 liderów i wolontariuszy organizacji pozarządowych, oraz 35 ekspertów. Rezultaty projektu zamieszczone zostaną na stronie internetowej projektu.

 

Seminarium w Rosji - Kaliningrad, 18-19 marca 2015

16 ekspertów ( Polska, Łotwa, Estonia, Szwecja, Rosja, Litwa) z organizacji pozarządowych z regionu Morza Bałtyckiego wzięło udział w spotkaniu w Kaliningradzie w ramach wspólnego projektu w celu omówienia działań projektowych i wymiany poglądów pomiędzy przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Seminarium zostało zorganizowane przez Unię Kobiet Obwodu Kaliningradzkiego wraz z menadżerem projektu Instytutem Praw Kobiet z Łotwy.
2 dni dyskusji oparte były na doświadczeniach partnerów projektu poprzez pracę w grupach, prezentacje Power Point, analizę dokumentów i danych statystycznych.
Poruszane tematy dotyczyły kwestii równości płci, edukacji i badań naukowych, społeczeństwa obywatelskiego w kontekście współpracy w organizacjach pozarządowych, kwestii gospodarczych, nordyckiej współpracy kulturalnej, zrównoważonego rozwoju, rynku pracy i pracy polityki ochrony środowiska, tolerancji i pozytywnych kroków w zapobieganiu dyskryminacji niepełnosprawności, współpraca krajów nordyckich z innych wspólnotami regionalnymi i międzynarodowymi, współpracy młodzieży.

Wszyscy eksperci wzięli udział w owocnej dyskusji przedstawiając własne podejście do podejmowanych zagadnień, porównywali i dzielili się doświadczeniami z punktu widzenia pracy we własnych krajach. Dyskusja spowodowała duży postęp w kierunku rozwoju zagadnień projektowych i przyniosła dla wszystkich ekspertów i partnerów nowe spojrzenie na wspólne problemy i szukania pozytywnych rozwiązań na szczeblu międzynarodowym.
Lokalna prasa i telewizja rosyjska zostały zaproszone do rozmów ze wszystkimi ekspertami w celu rozpowszechniania działań projektu i uczynienia kwestii projektowych bardziej widocznych dla szerokiego grona odbiorców.

 

Seminarium wzbogacone zostało przez wizytę kulturalną w Muzeum Bursztynu i wizytę w głównych miejscach historii Kaliningradu.

Seminarium w Polsce – Rzeszów

13.05.2015

 

„Kraj bałtyckie – możliwości współpracy”

 

Jesteś liderem w swojej społeczności? A może pracownikiem merytorycznym czy wolontariuszem organizacji pozarządowej? Realizujesz lub planujesz działalność międzynarodową i chcesz być na bieżąco z aktualnymi trendami w zakresie tematyki kapitału intelektualnego, integracji europejskiej czy zrównoważonego rozwoju?

 

Jeżeli tak, to poniższa oferta skierowana jest do Ciebie.

 

W dniach 10-11 czerwca 2015 roku w Rzeszowie organizowane są warsztaty z zakresu tematyki społeczno-ekonomicznej w kontekście organizacji pozarządowych w krajach nadbałtyckich. Warsztaty realizowane są w ramach, nakierowanego na współpracę krajów nordyckich z lokalną administracją, międzynarodowego projektu "Support for Civil Society and Equality in Baltic", w którym uczestniczą organizacje pozarządowe z Rosji, Norwegii, Łotwy, Litwy, Estonii, Finlandii i Polski.

 

Udział w szkoleniu to świetna okazja to poszerzenia, uzupełnienia wiedzy tak niezbędnej dla przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz nawiązania współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi zainteresowanymi działaniami międzynarodowymi. Dla uczestników szkolenia przewidziane są również pakiety informacyjne oraz zaświadczenia.

 

Dwudniowe warsztaty organizuje Stowarzyszenie VESUVIO z Rzeszowa we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

 

Zgłoszenia należy kierować na adres e-mailowy Stowarzyszenia VESUVIO: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na numer tel. 17 8561209 do dnia 3 czerwca br.

O udziale uczestnictwa decyduje kolejność zgłoszeń.

Power Point Presentation of the project - Support for Civil Society and                                     Equality in BalticPower Point Presentation of the project - Support for Civil Society and

Equality in Baltic

 


Seminarium Projekt Bałtycki

Warsztaty w ramach projektu „Support for Civil Society and Equality in Baltic" w dniach 27-28 pażdziernika 2015

Rekrutacja:

Zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych z regionu Podkarpacia na warsztaty dotyczące współpracy NGO w krajach nadbałtyckich. Poruszane zagadnienia dotyczą kwestii kulturalnych, ekonomicznych, edukacyjnych i badawczych, możliwości nawiązywania kontaktów pomiędzy NGO, a lokalnymi władzami i partnerami zagranicznymi, tematyka zrównoważonego rozwoju, rynek pracy, kwestie gender.

Warsztaty odbędą się w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, przy ul. Sucharskiego 2, start godz. 9:50 w dniu 27.10.2015.

Podczas szkolenia przybliżone zostaną źródła informacji europejskiej, które mogą zostać wykorzystane w codziennej pracy zawodowej w organizacjach pozarządowych, urzędach, instytucjach edukacyjnych.

Zgłoszenia należy kierować na adres e-mailowy Stowarzyszenia VESUVIO: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na numer tel. 17 8561209 do dnia 22 października br.

O udziale uczestnictwa decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Projekt Bałtycki – Warsztaty dla organizacji pozarządowych w Rzeszowie

W dniach 27-28.10.2015 odbyły się warsztaty w ramach projektu „Support for Civil Society and Equality in Baltic ”, w których uczestniczyło 52 reprezentantów organizacji pozarządowych z Podkarpacia.

W trakcie warsztatów poruszane zagadnienia dotyczyły : współpracy organizacji pozarządowych z innymi podmiotami w regionie basenu Morza Bałtyckiego, a w szczególności z lokalnymi władzami i decydentami, tematyki rynku pracy i ochrony praw pracowniczych, spraw ekonomicznych, współpracy kulturalnej, edukacyjnej i naukowej NGO, zrównoważonego rozwoju, kwestii równości płci.

W trakcie 2 dni dyskusji wypracowano rekomendacje i propozycje usprawnienia międzynarodowej współpracy NGO w krajach nadbałtyckich, które będą przedstawione na konferencji podsumowującej w Rydze ( koordynator), w której uczestniczyć będą partnerzy projektu: Łotwa, Litwa, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Estonia i Polska.

Między innymi zaakcentowano konieczność ujednolicenia zasad prawnych zakładania NGO w krajach nadbałtyckich, oraz zasad prawnego ich funkcjonowania. Koniecznością jest utworzenie portalu internetowego z bazą danych NGO, jako wyszukiwarki organizacji pozarządowych do współpracy międzynarodowej.

Istotnym elementem stała się konieczność bliższej współpracy kulturalnej i edukacyjnej poprzez wzajemne wymiany, organizację imprez kulturalnych, promowanie dziedzictwa narodowego i kultury, wyjazdy edukacyjno-turystyczne w obszar krajów nadbałtyckich.

W dziedzinie ekonomii społecznej rekomendacje dotyczą bardziej efektywnej współpracy przedstawicieli sektora prywatnego krajów nadbałtyckich z NGO, oraz zatrudnienia obywateli krajów bałtyckich w dowolnym państwie na tych samych zasadach.

W obszarze zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska Bałtyku propozycje dotyczą zwiększonej edukacji ekologicznej, wraz z międzynarodowymi inicjatywami, jak spotkania młodzieży podnoszące świadomość segregacji śmieci, wspólne sprzątanie świata.

W kwestii równości płci rekomendacje dotyczą stworzenia FORUM KOBIET dla silniejszego i zauważalnego głosu kobiet w istotnych sprawach społecznych i rodzinnych, oraz ich zawodowego rozwoju i społecznego awansu.

 

  • PROJEKT BAŁTYCKI

    PROJEKT BAŁTYCKI Nordic Council of Ministers wspiera program dla organizacji

    Read More
  • Warsztaty Grundtviga 2011

    Warsztaty Grundtviga 2011 Stowarzyszenie” VESUVIO” zaprasza na międzynarodowe warsztaty ręcznie

    Read More
  • CTH – Cultural Treasure Hunt

    CTH – Cultural Treasure Hunt Cele projektu: Kształcenie i doskonalenie umiejętności

    Read More
  • HAIFES

    HAIFES Stowarzyszenie VESUVIO” realizuje edukacyjny projekt pt. "Hobby jako integrujący

    Read More
  • FUE

    FUE Projekt FUE – Flowers Unit Europe "Kwiaty jednoczą Europę" "Kwiaty

    Read More
  • 1