Warsztaty Grundtviga 2011
Stowarzyszenie” VESUVIO” zaprasza na międzynarodowe warsztaty ręcznie robionej biżuterii. Projekt skierowany jest do dorosłych słuchaczy z krajów Europy, zaakceptowany przez FRSE i Komisję Europejską. Warsztaty odbędą się od 14 lipca do 21 lipca 2011.
"Projekt jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" . Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora i Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną oraz za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji."
Warsztaty "Handmade Jewellery Workshop "odbyły się w Rzeszowie w dniach od 14 lipca do 21 lipca 2011.
15 uczestników pochodziło z 8 krajów: Włochy, Turcja, Estonia, Francja, Belgia, Łotwa, Cypr i Czechy. Tematyką warsztatów była ręcznie wykonywana biżuteria z masy plastycznej oraz gliny artystycznej w połączeniu z różnymi jubilerskimi akcesoriami, jak zapięcia i detale dekoracyjne. Uczestnicy tworzyli biżuterię w kilku etapach: projektowanie na papierze, modelowanie z masy i gliny, wyżynanie, wycinanie, nadawanie ostatecznego kształtu, suszenie, polerowanie papierem ściernym, malowanie, lakierowanie, łączenie wszystkich elementów przy pomocy narzędzi i jubilerskich przekładek. Zajęcia odbywały się przez kilka godzin dziennie i prowadzone były przez 2 trenerów.
Rezultaty: Każdy z uczestników wykonał od 5 do 20 sztuk biżuterii: naszyjniki, korale, kolczyki, bransoletki, wisiorki, medaliony, od klasycznych po bardzo nowoczesne wzory, od prostych modeli do bardzo skomplikowanych, w różnych kolorach, kształtach. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i rozwijały wśród słuchaczy 3 podstawowe kompetencje w nauczaniu dorosłych: osobiste - wiara we własne siły i umiejętności, poznanie siebie samego i wyrażenie swoich twórczych ekspresji; edukacyjne - myślenie twórcze, elastyczność twórcza, zdolności manualne, idea uczenia się przez całe życie; społeczne - komunikacja werbalna i wzajemna współpraca w międzynarodowym zespole, satysfakcja z poczucia się obywatelem Europy.
Podstawowym zajęciom towarzyszyły działania wspierające, które inspirowały uczestników do działań, jak wizyty edukacyjne w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie, gdzie słuchacze poznali różne modele biżuterii z poprzednich wieków, oraz czasów współczesnych, wizyta edukacyjna na Wawelu z kolekcją biżuterii królewskiej, wizyta w Sukiennicach z całą plejadą bursztynów, wizyta w Zamku Łańcut z kolekcją arystokratycznych precjozów. Ponadto, kulturowym uzupełnieniem była multimedialna prezentacja o Rzeszowie, kolekcja folderów, materiałów promocyjnych o Rzeszowie, trasa podziemna w Rzeszowie, zwiedzanie miasta. Wszyscy uczestnicy wyrazili głębokie zadowolenie i satysfakcję z warsztatów poprzez indywidualne ankiety ewaluacyjne, ustne wypowiedzi, opinie i moc podziękowań dla organizatorów.